INSTRUKCJA

Chyba nikt nie lubi czytać instrukcji, ale to naprawdę pomaga nakleić fototapetę tak, że mucha nie siada! 
Nawet jeśli jesteś specjalistą z 20-letnim stażem, przeczytaj mimo wszystko...
Może dowiesz się czegoś nowego, a jeśli nie to utwierdzisz się w przekonaniu, że jesteś fachowcem pierwszej klasy :)

KROK 1 - SPRAWDŹ FOTOTAPETĘ

Dwoimy się i troimy żeby wszystko było jak należy, ale lepiej dmuchać na zimne ;) Dlatego sprawdź swoje zamówienie. Rozpakuj fototapetę, rozłóż na suchej i czystej powierzchni wszystkie jej pasy grafiką do góry. Sprawdź czy fototapeta nie posiada wad fabrycznych, a jeśli Twój wydruk składa się z kilku brytów sprawdź czy wzór się odpowiednio schodzi na łączeniach. Po sprawdzeniu zwiń fototapetę i odłóż w bezpieczne miejsce.  Jeśli wydruk ma wady, wyślij maila w tej sprawie na adres biuro@ulala.com.pl przed naklejeniem fototapety. Do rozpatrzenia reklamacji konieczne jest odesłanie produktu, więc żeby nie było „musztardy po obiedzie”...

KROK 2 - PRZYGOTOWANIE ŚCIANY

Dobre przygotowanie ściany to już połowa sukcesu! Jak się za to zabrać? To zależy...

  • jeśli jej jeszcze nie ma, to najpierw ją postaw ;)
  • jak ściana jest świeżutka, nowiutka, uzbrój się w cierpliwość. Przez miesiąc nie powinno się na niej nic naklejać (tzw. sezonowanie ściany).
  • remont w pełni, a Ty już chcesz tapetować? Spokojnie... tapetować powinno się na samym końcu, gdy już jest posprzątane po remoncie.
  • na ścianie jest stara tapeta? Oj, najpierw trzeba ją usunąć.
  • ściana jest pokryta farbą lateksową lub teflonową? Trzeba będzie zmatowić powierzchnię papierem ściernym by zwiększyć przyczepność podłoża.
  • ściana jest pokryta farbą? Trzeba będzie umyć ją mydłem malarskim.
  • ściana jest uszkodzona? Trzeba to naprawić. Ściana powinna być idealnie gładka. Nie licz na to, że tapeta zamaskuje nierówności.
  • na ścianie są różne kolory? To nie jest dobry pomysł... Ściana powinna być w jednolitym, jasnym, najlepiej białym kolorze.

GRUNTOWANIE - KLUCZ DO SUKCESU

Zagruntuj dokładnie ścianę gruntem głęboko penetrującym np. Cerasit CT17, po 24 godzinach zrób to jeszcze raz. Porządne gruntowanie jest bardzo ważne! Po kolejnych 24 godzinach sprawdź czy ściana jest prawidłowo zagruntowana - zmoczenie powierzchni nie powinno zmieniać jej koloru.

Podsumowując: ściana powinna być odtłuszczona, gładka i zagruntowana, dokładnie wysuszona, bez pyłu, kurzu i innych zabrudzeń, w jednolitym jasnym kolorze (najlepiej białym).

JAK SPRAWDZIĆ CZY ŚCIANA JEST DOBRZE PRZYGOTOWANA?

  • Test po gruntowaniu już przeprowadzony? (zmoczenie ściany nie powinno zmieniać koloru).
  • Przetrzyj ścianę ręką. Pozostał na dłoni biały nalot? No to jest problem!
  • Naklej na ścianę w kilku miejscach taśmę papierową, mocno ją dociśnij, zrób sobie kawę. Po 15-20 minutach zerwij taśmy energicznym ruchem. Jeśli taśma zejdzie z tynkiem lub jest zapylona to znaczy, że ściana nie jest dobrze przygotowana.

KROK 3 - PRZYGOTUJ KLEJ

Tu nic nowego nie wymyślimy. Po prostu stosuj się do wskazówek i zaleceń producenta. Wybór kleju powinien zostać poprzedzony testem (ze względu na różny rodzaj adhezji oraz różne podłoża).

Do aplikacji tapet flizelinowych do 450g polecamy kleje:
gotowe - Wallfix Contract Heavy albo Flügger 377 (do pomieszczeń o zmiennej wilgotności polecamy Flügger 380).

Do aplikacji tapet flizelinowych do 350g można użyć także kleju w postaci granulatu (do rozrobienia w wodzie) Metylan Direct.
Tego kleju nie należy używać do fototapet Premium Art Efekt 450 g i Premium Modern Mat 450g.


KROK 4 - DO DZIEŁA

  • Rozplanuj ułożenia brytów tapety na ścianie (zaleca się tapetowanie w kierunku od okna do drzwi, od lewego narożnika pomieszczenia, pozwala to uniknąć cieni na tapecie).
  • Jest jeden sprawdzony sposób by nakleić pasy w idealnym pionie... trzeba użyć poziomicy. Warto na ścianie narysować pionowe linie, zwłaszcza dla pierwszego naklejanego pasa. Pozostałe należy nakleić na styk (krawędź w krawędź) - chyba że Twoja fototapeta jest na zakładkę (przy tapetach powyżej 315 cm i na życzenie klienta).
  • Aby uniknąć odznaczających się krawędzi, warto brzeg fototapety „przeciągnąć” flamastrem w kolorze zbliżonym do tapety. Jest to szczególnie ważne przy ciemnych fototapetach.
  • Klejem należy smarować tylko ścianę (nie fototapetę), ale spokojnie, powoli, nie całą ścianę od razu bo klej zdąży wyschnąć zanim dotrzesz do końca. Posmaruj tylko troszkę więcej ściany niż ma pas tapety. Użyj do tego wałka, a przy brzegach pasa warto nanieść klej cienką warstwą przy pomocy pędzla, tak aby uniknąć wycieku nadmiaru kleju na wierzchnią warstwę tapety. Gdyby jednak klej dostał się na wierzch - nie panikuj! Delikatnie - bez tarcia, punktowo - usuń go przy pomocy czystej, suchej szmatki.
  • Bądź ostrożny, by nie uszkodzić tapety. Fototapeta nasiąknięta klejem zmienia właściwości. Powstaje naturalny efekt przemoczenia materiału, który powoduje narażenie go na przetarcia, dlatego trzeba wówczas obchodzić się z nim szczególnie delikatnie.
  • Jak się pewnie domyślasz fototapetę należy kleić od góry do dołu i wygładzać ją za pomocą rakli. Aby ewentualne pęcherzyki powietrza mogły „uciec” wygładzaj tapetę od środka do krawędzi - to je wygoni na zewnątrz ;)
  • Łączenie krawędzi poszczególnych pasów fototapety wygładź gumowym wałkiem.
  • Ponieważ długość brytu tapety powinna być dłuższa o ok. 5 cm niż wysokość ściany (dzięki temu unikniesz kłopotu jeśli ściana okaże się krzywa), na sam koniec nadmiar tapety odetnij, używając noża do tapet i szpachli, żeby ostrze miało się na czym oprzeć.
  • Ufff, robota skończona. Teraz tylko pamiętaj - przez minimum 24 h nie wietrz, nie dogrzewaj, nie schładzaj pomieszczenia. Fototapeta musi sobie powoli, spokojnie wysychać w niezmiennej temperaturze przez kilka dni.


GARŚĆ ZŁOTYCH RAD

Pamiętaj by podczas klejenia oraz 24 godziny po nim nie wietrzyć pomieszczenia, nie korzystać z klimatyzacji, nie doprowadzać do przeciągów i gwałtownych zmian temperatur. Nie tapetuj podczas letnich upałów, a zimą nie ogrzewaj intensywnie tapetowanego pomieszczenia. Raczej nie chciałbyś, żeby między pasami powstały szpary.

Pamiętaj, że tapety winylowe na flizelinie (Art Efekt, My Loft, Modern Mat) są zmywalne, ale jako produkt SUCHY. Podczas kontaktu z klejem materiał staje się przemoczony i wtedy wydruk narażony jest na przetarcia. Dlatego w czasie tapetowania traktuj fototapetę delikatnie, z czułością ;) Jak gdzieś wypłynie klej, nie przecieraj - użyj metody punktowej. Kiedy już wyschnie
i zwulkanizuje się z klejem odwdzięczy Ci się powrotem właściwości zmywalnych :)

Pamiętaj, że na styku brytów nie da się w 100% wyeliminować efektu łączenia. Krawędź tapety można “przeciągać” markerem w odpowiednim kolorze dopasowanym do grafiki, aby łączenie brytów było mniej widoczne.