KROK 1 - PRZYGOTOWANIE ŚCIANY

To bardzo ważne by ściana na której będzie przyklejana tapeta była GŁADKA (bez nierówności), CZYSTA, SUCHA, w JEDNOLITYM KOLORZE (najlepiej białym) i ODPOWIEDNIO PRZYGOTOWANA:

Każda ściana powinna być idealnie gładka, czysta, sucha, bez pleśni i spękań oraz chropowatości.
Wszelkiego rodzaju rysy, spękania oraz dziury po kołkach lub gwoździach należy naprawić i wypełnić przy użyciu szpachlówki lub zaprawy gipsowej.
W przypadku, gdy na podłożu, na którym ma być położona tapeta są chropowatości ( ziarenka piasku ) należy je przeszlifować papierem ściernym, tak aby uzyskać gładką powierzchnię.

ŚCIANA ŚWIEŻA
W przypadku nowych ścian ze świeżymi tynkami lub wykonanymi w metodzie karton – gips ważne jest, aby taka ściana przed tapetowaniem była sezonowana ok. miesiąca.

Każdą z tych ścian należy odpowiednio odpylić oraz zagruntować środkiem gruntującym o głębokiej penetracji.
Do gruntowania można użyć gotowych środków gruntujących tj: Atlas ,Flugger. Zapewni to wtedy związanie i stabilność tapetowanego podłoża.
W przypadku stosowania gotowych środków gruntujących zaleca się, aby proces gruntowania przeprowadzić co najmniej na 12 godzin przed tapetowaniem.

ŚCIANA POKRYTA TAPETĄ
W przypadku ścian, które są pokryte tapetą – koniecznością jest usunięcie starej tapety. Nie zaleca się kładzenia tapet w systemie jedna na drugą . Jeżeli po demontażu starej tapety na ścianie uwidocznią się jej uszkodzenia, przed położeniem nowej należy je naprawić . Zaleca się, aby przed ponownym tapetowaniem ściana została ponownie zagruntowana.

ŚCIANA POKRYTA FARBĄ
Ściany, które pokryte są farbami lateksowymi, teflonowymi, silikonowymi lub olejnymi należy przeszlifować papierem ściernym, aby zwiększyć przyczepność podłoża. Następnie takie ściany należy odtłuścić . Można je ponownie zagruntować, aby zwiększyć przyczepność podłoża.

JAK SPRAWDZIĆ CZY ŚCIANA JEST DOBRZE PRZYGOTOWANA?
Przed przyklejaniem warto zrobić test - przykleić w kilku miejscach niebieską taśmę papierową, mocno ją docisnąć np. raklą i po 15 -20 minutach zerwać energicznym ruchem. Jeśli zejdzie z tynkiem to znaczy, że ściana jest źle przygotowana. 

KROK 2 - PRZYGOTOWANIE FOTOTAPETY

Po rozpakowaniu fototapety rozłóż na suchej i czystej powierzchni wszystkie jej pasy grafiką do góry. Sprawdź czy fototapeta nie posiada wad fabrycznych, a jeśli Twój wydruk składa się z kilku brytów sprawdź czy wzór się odpowiednio schodzi na łączeniach. Po sprawdzeniu zwiń fototapetę i odłóż w bezpieczne miejsce.


KROK 3 - PRZYGOTUJ KLEJ

Przy przygotowaniu kleju stosuj się do wskazówek i zaleceń producenta. Wybór kleju powinien zostać poprzedzony testem (ze względu na różny rodzaj adhezji oraz różne podłoża).

Do aplikacji tapet flizelinowych polecamy kleje:

- w proszku - Metylan Direct 

- w postaci gotowej: Flügger 377, Wallfix Concentrate Heavy

- do łazienki stosuj kleje do tapet flizelinowych / winylowych do pomieszczeń o zmiennej wilgotności np Flügger 380.


KROK 4 - WAŻNE WSKAZÓWKI NA START

Rozplanuj ułożenia brytów tapety na ścianie (zaleca się tapetowanie w kierunku od okna do drzwi)

Zaznacz na ścianie pion

Długość brytu tapety powinna być dłuższa o ok. 5 cm niż wysokość ściany (dzięki temu unikniesz kłopotu jeśli ściana okaże się krzywa)


KROK 5 - TAPETOWANIE


ART EFEKT, MY LOFT, MODERN MAT, SUPEREKO

Za pomocą wałka lub pędzla nanieś równomiernie cienką warstwę kleju na ścianę - najlepiej na powierzchnię nieco tylko większą od nakładanego brytu tapety. (Jeśli nałożysz klej na zbyt dużą część ściany, zdąży wyschnąć przed przyłożeniem tapety).

Nałóż SUCHY PAS TAPETY na pomalowaną klejem ścianę

Pasy należy kleić od góry ściany i bardzo dokładnie dopasowywać wzór do wcześniej naklejonego brytu.

Brzegi łączonych brytów dociśnij za pomocą wałka lub miękkiej szczotki. Bądź ostrożny, by nie uszkodzić tapety.

Po nałożeniu każdego pasa tapety usuń nadmiar kleju lekko wilgotną, czystą gąbką. Nie trzyj wielokrotnie w tym samym miejscu, by nie zniszczyć powierzchni tapety. Najlepiej stosuj metodę "stemplowania" a nie przecierania.

Usuń pęcherzyki powietrza za pomocą wałka lub miękkiej szczotki.

Przytnij ostrym nożem górną i dolną krawędź ułożonych brytów.


OGÓLNE UWAGI

Pomimo, że fototapeta jest wykonana z wysokiej jakości materiału, należy się z nią obchodzić delikatnie, szczególnie gdy jest namoczona klejem.

Każdy wydruk ma granice wytrzymałości na mechaniczne ścieranie.

Jeśli tapeta roluje się to oznacza, że nie była wystarczająco nasiąknięta klejem.

Brzegi są najbardziej narażone na naprężanie materiału i najszybsze schnięcie. Aby dokleić krawędź można użyć kleju Metylan w tubce do podklejania krawędzi.

Pamiętajmy, że na styku brytów nie da się w 100% wyeliminować efektu łączenia.

Pamiętaj, aby zawsze bryty zaczynać kleić od źródła światła słonecznego – łączenie jest wtedy mniej widoczne.

Krawędź tapety można “przeciągać” markerem w odpowiednim kolorze dopasowanym do grafiki, aby łączenie brytów było mniej widoczne

W trakcie tapetowania oraz do czasu wyschnięcia tapet (kilka dni) bezwzględnie unikaj przewiewów i intensywnego wietrzenia pomieszczenia. Nie tapetuj podczas letnich upałów, a zimą nie ogrzewaj intensywnie tapetowane pomieszczenie. Nie używaj żadnych dodatkowych urządzeń grzewczych, nawiewowych itp. przyspieszających wysychanie tapet. To mogłoby spowodować (podobnie jak zbyt niska wilgotność powietrza w pomieszczeniu), zbyt szybkie wysychanie tapet na ścianie, a w konsekwencji powstawanie szczelin pomiędzy pasami.