Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM

KROK 1 - PRZYGOTOWANIE ŚCIANY

To bardzo ważne by ściana na której będzie przyklejana tapeta była GŁADKA (bez nierówności), CZYSTA, SUCHA i ODPOWIEDNIO PRZYGOTOWANA:


ŚCIANA ŚWIEŻA

pokryta płytą kartonowo-gipsową, gładzią gipsową itp. MUSI BYĆ ZAGRUNTOWANA (środkiem gruntującym lub rozwodnionym klejem do tapet) minimum 2 godziny przed aplikacją. Sprawdź czy środek gruntujący dobrze wsiąkł w podłoże i nie pozostawił na ścianie warstwy, która może powodować osłabienie kleju. Zaleca się, aby na nowo postawionej ścianie przez miesiąc nic nie naklejać (tzw. sezonowanie ściany)

ŚCIANA POKRYTA FARBĄ

taką ścianę należy umyć mydłem malarskim, a jeśli jest pokryta farbą silikonową lub zmywalną przetrzeć papierem ściernym - to zwiększy przyczepność kleju do podłoża, a następnie odtłuścić.

ŚCIANA POKRYTA TAPETĄ

konieczne jest usunięcie starej tapety. Jeśli po zdjęciu tapety na ścianie widać uszkodzenia, należy je naprawić, a na koniec całą ścianę zagruntować.

ŚCIANA POKRYTA FARBĄ LATEKSOWĄ LUB TEFLONOWĄ

warstwę ściany należy zmatowić papierem ściernym, by zwiększyć przyczepność kleju do podłoża


KROK 2 - PRZYGOTOWANIE FOTOTAPETY

Po rozpakowaniu fototapety rozłóż na suchej i czystej powierzchni wszystkie jej pasy grafiką do góry. Sprawdź czy fototapeta nie posiada wad fabrycznych, a jeśli Twój wydruk składa się z kilku brytów sprawdź czy wzór się odpowiednio schodzi na łączeniach. Po sprawdzeniu zwiń fototapetę i odłóż w bezpieczne miejsce.


KROK 3 - PRZYGOTUJ KLEJ

(jeśli wybrałeś Tkaninę samoprzylepną Easy Multi Stick - pomiń ten krok)
Przy przygotowaniu kleju stosuj się do wskazówek i zaleceń producenta. Wybór kleju powinien zostać poprzedzony testem (ze względu na różny rodzaj adhezji oraz różne podłoża).

Do aplikacji tapet flizelinowych polecamy kleje:

- gotowe - Metylan Extra

- w postaci granulatu (do rozrobienia w wodzie) Metyla Direct, Metylan Ovalit T, Metylan Special.
Metylan Extra zmieszany z Metylanem Direct zwiększa siłę klejenia tego drugiego.


KROK 4 - WAŻNE WSKAZÓWKI NA START

Rozplanuj ułożenia brytów tapety na ścianie (zaleca się tapetowanie w kierunku od okna do drzwi)

Zaznacz na ścianie pion

Długość brytu tapety powinna być dłuższa o ok. 5 cm niż wysokość ściany (dzięki temu unikniesz kłopotu jeśli ściana okaże się krzywa)


KROK 5 - TAPETOWANIE


SUPEREKO, MODERN MAT, SOFT SAND, ART EFEKT

Za pomocą wałka lub pędzla nanieś równomiernie cienką warstwę kleju na ścianę - najlepiej na powierzchnię nieco tylko większą od nakładanego brytu tapety. (Jeśli nałożysz klej na zbyt dużą część ściany, zdąży wyschnąć przed przyłożeniem tapety).

Nałóż SUCHY PAS TAPETY na pomalowaną klejem ścianę

Pasy należy kleić od góry ściany i bardzo dokładnie dopasowywać wzór do wcześniej naklejonego brytu.

Brzegi łączonych brytów dociśnij za pomocą wałka lub miękkiej szczotki. Bądź ostrożny, by nie uszkodzić tapety.

Po nałożeniu każdego pasa tapety usuń nadmiar kleju lekko wilgotną, czystą gąbką. Nie trzyj wielokrotnie w tym samym miejscu, by nie zniszczyć powierzchni tapety.

Usuń pęcherzyki powietrza za pomocą wałka lub miękkiej szczotki.

Przytnij ostrym nożem górną i dolną krawędź ułożonych brytów.TKANINA SAMOPRZYLEPNA Easy Multi Stick oraz NAKLEJKI (folia matowa i błyszcząca)

Przyłóż naklejkę w miejsce gdzie chcesz ją nakleić i sprawdź zgodność wymiarów.

Odwróć naklejkę grafiką do podłoża i delikatnie oddziel warstwę papieru silikonowego od warstwy samoprzylepnej. Oddziel maksymalnie kilkanaście centymetrów i zagnij papier.

Odwróć naklejkę i przyłóż część klejącą do podłoża dokładnie w miejscu gdzie ma zostać naklejona.

Gdy już się upewnisz, że dobrze wypozycjonowałeś naklejkę, dokładnie dociśnij ją, najlepiej używając do tego rakli (dostępna w naszym sklepie) unikając powstawania bąbli powietrza.

Zwiń dolną część naklejki, aż do zagięcia papieru podkładowego.

Odchyl nieco ku górze zwinięty wydruk i utrzymuj naciągnięcie naklejki, jednocześnie ściągając papier podkładowy o kolejne kilkanaście centymetrów.

Dociskaj równomiernie raklą kolejną część naklejki od góry do dołu - poziomymi ruchami.

Gdy już będziesz blisko końca, możesz całkowicie ściągnąć papier i przytrzymując delikatnie naklejkę dociśnij wydruk w taki sam sposób jak wcześniej, aż do ostatniego milimetra.

W PRZYPADKU TKANINY SAMOPRZYLEPNEJ EASY MULTI SICK, jeśli coś pójdzie nie tak, nie martw się - odklej naklejkę w całości lub częściowo i zacznij od nowa.


OGÓLNE UWAGI

Pomimo, że fototapeta jest wykonana z wysokiej jakości materiału, należy się z nią obchodzić delikatnie, szczególnie gdy jest namoczona klejem.

Każdy wydruk ma granice wytrzymałości na mechaniczne ścieranie.

Jeśli tapeta roluje się to oznacza, że nie była wystarczająco nasiąknięta klejem.

Brzegi są najbardziej narażone na naprężanie materiału i najszybsze schnięcie. Aby dokleić krawędź można użyć kleju Metylan w tubce do podklejania krawędzi.

Pamiętajmy, że na styku brytów nie da się w 100% wyeliminować efektu łączenia.

Pamiętaj, aby zawsze bryty zaczynać kleić od źródła światła słonecznego – łączenie jest wtedy mniej widoczne.

Krawędź tapety można “przeciągać” markerem w odpowiednim kolorze dopasowanym do grafiki, aby łączenie brytów było mniej widoczne

W trakcie tapetowania oraz do czasu wyschnięcia tapet (kilka dni) bezwzględnie unikaj przewiewów i intensywnego wietrzenia pomieszczenia. Nie tapetuj podczas letnich upałów, a zimą nie ogrzewaj intensywnie tapetowane pomieszczenie. Nie używaj żadnych dodatkowych urządzeń grzewczych, nawiewowych itp. przyspieszających wysychanie tapet. To mogłoby spowodować (podobnie jak zbyt niska wilgotność powietrza w pomieszczeniu), zbyt szybkie wysychanie tapet na ścianie, a w konsekwencji powstawanie szczelin pomiędzy pasami.

W przypadku produktów samoprzylepnych należy bezwzględnie pamiętać, że każda ściana, na której aplikujemy produkty wymaga indywidualnego podejścia. Oznacza to, że produkt, który dobrze sprawdził się w jednym miejscu, w innym może się nadawać. Każda ściana jest inna (ze względu na różnorodność wykorzystywanych materiałów i technik budowlanych) i bezwzględnie należy wykonać test materiału na danej powierzchni.